Да станете донор на стволови клетки може да спаси нечий живот.
Въпреки изключителният напредък на медицината при лечението на на злокачествените заболявания в детска възраст, все още съществуват някои изклюючително рискови фактори и непредвидени ситуации, коиато налагат транстлантация на хемопоетични стволоми клетки. Тази процедура е високотехнологична, изисква изключително добре подготвени специалисти и адекватни болнични условия. Трансплантациите на хемопоетични стволови клетки могат за бодат автоложни (клетки от пациента, специално обработени и преляти обратно) и алогенни (от семеен или чужд донор). За да може да се осъществи тази животоспасяваща процедура, обаче, има нужда от база от дарители. Въпреки, че някои пациенти имат генетично идентични членове на семейството, които могат да бъдат донори, около 70% от пациентите нямат такива. Тези пациенти са зависими от намирането на неродствен съвместим донор, който желае да дари стволови клетки.
В случай, че се установи, че имате съвместимонст с определен пациент, ще бъдете помолени да дарите малка част от стволовите си клетки, които да спасят неговия живот. Има два начина, по които това може да стане:
Даряването на хематопоетични стволови клетки от периферна кръв е нехирургична процедура и най-често срещаният начин за даряване (над 70%). В продължение на няколко дни преди даряването на донора се дава специален растежен фактор, който да увеличи броя на стволовите клетките в кръвта, които се използват за трансплантация. След това кръвта се филтрира от машина, която ги отделя. Процесът се нарича афереза и отнема само няколко часа, през което време донорът може да си чете книга или да гледа някой любимфилм.
Даряването на хематопоетични стволови клетки от костен мозък е хирургична процедура, при която стволовите клетки се извличат посредством пункция нахълбочната кост (таза). Процедурата се извършва под обща анастезия.
Костният мозък е субстанция намираща се вътре в кухите плоски кости. Съдържа кръв и кръвни стволови клетки, които произвеждат червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (лекоцити) и кръвни плочици (тромбоцити), които помагат за пренасянето на кислород до тъканите, борбата с инфекциите и предпазват от кървене. Стволовите клетки, които се намират в костния мозък са необходими на приемателя (реципиента), за да може да произведе собствен здрав костен мозък.
Периферните стволови клетки се намират в малки количества в циркулиращата периферна кръв.
Какъв вид хемопоетични стволови клетки трябва да бъдат дарени зависи от различни фактори, но донорът е този, който има финалната дума. Има право да промени своето решение във всеки един момент, защото донорството винаги е доброволен акт.
Всеки работен ден от 8:00 до 15:00 часа в Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки на УМБАЛ "Александровска", София.
Контакти:
089 5511298
Тел/факс.: 02/ 9230 496
Е-майл: bulregistry@gmail.com
Не е необходимо предварително записване на час.
Попълва се информирано съгласие.
Вземат се две епруветки периферна кръв, както при всяко друго стандартно изследване.
Въпреки че никоя медицинска процедура не е напълно безопасна, по време на даряването се вземат всички предпазни мерки, за да се гарантира безопасността и благосъстоянието на донора. За спасяването на живота на едно дете са необходими само до 5% от хемопоетичните стволови клетки на донора.
Костеният мозък се взема от тазовата кост. Процедурата се извършва под обща анестезия. Обемът зависи от теглото на донора. Костеният мозък е жива тъкан, която се възстановява много бързо. Освен класическите рискове на упойката дарителството на извличането на самите клетки е безопасно.
По време на прилагането на растежни фактори е възможна появата на главоболие, мускулни или костни болки. Тези симптоми отзвучават след приключване на процедурата. Костният мозък и периферната кръв се възстановяват до нормални нива за 4 до 6 седмици. Донорът остава под лекарско набюдение до пълното си възстановяване.
Всеки потенциален донор на стволови клетки трябва да отговори на редица въпроси свързани със здравословното си състояние, за да се прецени дали е подходящ за дарител. Причината за това е, че първото и основно условие е да се предпази здравето както на донора, така и на пациента.
ВЪЗРАСТ: всички дарители трябва да бъдат на възраст между 18 и 50 години и в добро здравословно състояние;
СПИН/ ХИВ: носители на вируса, не може да станат дарители;
АЛЕРГИИ: обичайни алергии към животни, лекарства, фактори на обкръжаващата среда и др. не са противопоказание;
АРТРИТ: лек до умерен остеоартрит или дегенеративен артрит е приемлив. Всички други форми на артрит са противопоказание;
АСТМА: тежка и трудноконтролирана астма налагаща пролежаване в болница или употребата на системни стероиди е противопоказана;
АВТОИМУННИ ЗАБОЛЯВАНИЯ: хора с множествена склероза, системен лупус или фибромиалгия не могат да бъдат донори;
КРЪВНО НАЛЯГАНЕ: високото кръвно налягане не е противопоказание, ако е добре контролирано с медикаменти и няма придружаващи сърдечни болести.
РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ: хора с излекуван локализиран кожен рак, рак на гърдата или пикочния мехур могат да бъдат донори. За всички останали видове рак донорството е противопоказно.
ДЕПРЕСИЯ: приемливо при добре контролирана, стабилна депресия;
ДИАБЕТ: приемливо при добре контролиран с перорални лекарства и диета диабет. Противопоказано при диабет на лечение с инсулин или съпътстващи диабета усложнения от страна на бъбреци, сърце, очи;
ЕПИЛЕПСИЯ: неприемливо при повече от един пристъп през изминалата година; приемливо при добре контролирана епилепсия и липса на пристъпи през изминалата година;
ЗАБОЛЯВАНИЯ НА СЪРЦЕТО: неприемливо при предишен сърдечен пристъп, ангиопластика, байпас операция, смяна на сърдечни клапи или постоянен пейсмейкър; Сърдечна аритмия не налагаща лекуване с медикаменти е приемлива;
ХЕПАТИТ: неприемливо за пациенти с диагностициран хепатит В или С, или изложени на риск от заразяване; Всяка друга анамнеза за хепатит трябва да бъде доуточнена;
СМЯНА НА БЕДРЕНА СТАВА: неприемливо;
ИМУНИЗАЦИИ: приемливо за всички видове ваксини с изключение на експериментални такива; при някои се налага период на изчакване;
ЛАЙМСКА БОЛЕСТ: неприемливо за хронична лаймска болест; Приемливо при излекувана с антибиотици лаймска болест;
МАЛАРИЯ: приемливо при липса на симптоми повече от три години;
ЗАТЛЪСТЯВАНЕ: неприемливо ако затлъстяването води до риск за донорство;
ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА ОРГАН ИЛИ ТЪКАН: трансплантирани с тъкани и органи по друг повод не могат да бъдат донори на стволови клетки;
ПИЪРСИНГ/ ТАТУИРОВКИ: приемливо при използването на стерилни инструменти;
БРЕМЕННОСТ: неприемливо по време на бремеността, бременните могат да бъдат регистрирани, но дарителството се извършва само след пълното възстановяване от бременността;
БОЛЕСТИ ПРЕДАВАНИ ПО ПОЛОВ ПЪТ: всички болести предавани по полов път подлежат на допълнително уточняване;
ТУБЕРКУЛОЗА: активна белодробна туберкулоза през последните две години е неприемлива;
Тъканно типизиране
Тези, които желаят да бъдат включени като доброволни донори в регистъра подлежат на така нареченото тъканно типизиране по системата HLA (човешки левкоцитен антиген). Това изисква вземането на няколко епруветки кръв от венозен съд. При пациенти, при които е невъзможно вземането на кръв се препоръчва вземането на проба с тампон от лигавицата на устната кухина.